Riešite kúpu hasiaceho prístroja a neviete si rady, ktorý vybrať?
Tu Vám prinášame jednoduchý návod, ako vybrať ten najvhodnejší.
Momentálne máme na trhu 4 základné druhy hasiacich prístrojov. Práškové, penové, snehové a vodné. Avšak v súčasnej dobe vzrastá dopyt aj po špeciálnych hasiacich prístrojoch, napr. Pre hasenie alkalických kovov, kuchynských olejov či hasiacich prístrojoch s čistým hasivom.
Dvoma najhlavnejším kritériami pre výber hasiaceho prístroja sú:
Podľa druhu horľavé látky rozlišujeme tieto triedy požiaru.
A kde je vhodné vyššie uvedené hasiace prístroje použiť?
Vo väčšine prípadov sú typy a počty hasiacich prístrojov predpísané spracovaným projektom (Požiarno bezpečnostným riešením) podľa vyhlášky MV č.221 / 2014 Zb., O požiarnej prevencii, a v súlade s vyhláškou č.268 / 2011 Zb. o technických podmienkach požiarnej ochrany stavieb. Týka sa to napríklad novo kolaudovaných domov, kde je potrebné aspoň jedného hasiaceho prístroja práškového s hmotnosťou 6 kg s hasiacou schopnosťou 34A.
Ako ale vybrať hasiaci prístroj, ak máte pri výbere voľnú ruku a kupujete ho pre svoju vlastnú potrebu? Napríklad do osobného automobilu? U nás hasiaci prístroj síce nie je neoddeliteľnou súčasťou povinnej výbavy, ale v prípade, že chcete zvýšiť svoju bezpečnosť, alebo cestujete do zahraničia, kde hasiaci prístroj povinný je, môžeme Vám doporučiť prístroj práškový s hmotnosťou 2 kg. Samozrejmosťou by mala byť ľahká a rýchla dostupnosť v prípade požiaru. Teda umiestnenie napríklad pod sedadlom spolujazdca.
Nižšie nájdete krátke zhrnutie druhov hasiacich prístrojov podľa hasiacej látky a ich využitie.
Tento prístroj má univerzálne použitie a je tiež najpredávanejším typom. Je určený na tri triedy požiaru (A, B a C). Využitie môžeme nájsť v rodinných domoch, obytných a skladových budovách, obchodných domoch, garážach či nákladných automobiloch. Tiež je možné ho použiť na zariadení pod elektrickým napätím do 1000 V.
Kde je použitie nevhodné, je najmä prostredie s prístrojmi citlivými na prach, napr. Počítače, televízory alebo jemná elektronika.
Tento prístroj je vhodný pre hasenie horľavých kvapalín, ktoré sa nemiešajú s vodou. Hasivom je primárne voda s prímesou penidla. Táto zmes zabráni úniku horľavých pár a plynov a súčasne zabraňuje prístupu vzduchu k horiacej látke. Svoje využitie nájde tento prístroj napr. Pri hasení benzínu, chemických závodoch či skladoch horľavín.
Hasivom tohto prístroja je stlačený oxid uhličitý. Na rozdiel od penových alebo práškových hasiacich prístrojov za sebou nezanecháva zvyšky hasiva a nedochádza teda k znehodnoteniu hašených predmetov. Prístroj nájde svoje využitie pri požiari elektroniky alebo horľavých kvapalín. Ale pozor, prístroj nie je vhodné použiť pre hasenie sypkých a pri kontakte s pokožkou hrozí vznik omrzlín.
Hasivom tohto prístroja je voda. Tým pádom hasiacim účinkom je najmä chladenie. Nájde svoje využitie najmä pri požiaroch pevných látok, napríklad v poľnohospodárstve či domácnostiach. Naopak nie sú vhodné pre hasenie elektrických zariadení pod napätím.
Keďže sa snažíme držať krok s trhom a reagovať na dopytu zákazníkov, v našom produktovom portfóliu nájdete aj špeciálne hasiace prístroje.
Pri požiari kovov dochádza pri horení k extrémne vysokým teplotám. Preto je teda nutné použiť špeciálne prášok. Štandardné práškový hasiaci prístroj (ABC) nie je pre tieto požiare dostatočne účinný a ostatné hasiace prostriedky by mohla s kovmi nebezpečne reagovať. Je teda nutné využiť výhradne prístroj určený špeciálne na triedu D. Účinnými hasiacimi látkami sú alkalické chloridy. Tieto organické prísady umožňujú pokrytie povrchu horľavého kovu, teda, že prášok okamžite prilieha a zabráni tak prístupu vzduchu.
Hasiaci prístroj triedy D nájde svoje uplatnenie napr. V priestoroch, kde sa pracuje s ľahkými alkalickými kovmi ako draslík, sodík, horčík alebo jeho zliatiny s hliníkom.
Avšak tento prístroj nie je možné použiť na hasenie zariadení pod elektrickým napätím
Tento prístroj je vhodný pri požiaroch rastlinných a živočíšnych olejov a tukov. Nájde svoje využitie najmä v kuchyniach a reštauráciách. Hasiace látkou tohto prístroja je voda so špeciálnymi aditívami. Táto zmes vytvára ochranný film a tým pádom bráni prístupu kyslíka. Požiar je teda uhasený veľmi rýchlo a nevzniká tu riziko opätovného vzplanutia. Týmto prístrojom je možné hasiť aj požiare triedy A B.
Hasiace prístroje pre hasenie lítiových batérií
Ako už sám názov uvádza, tieto prístroje sú vhodné na hasenie lítiových batérií, ale tiež napríklad na hasenie elektromobilov. Požiare lítiových batérií dosahujú veľmi vysokých teplôt (až + 3000 ° C) a preto je veľmi ťažké hasiť tieto batérie bežnými hasiacimi prostriedkami. Náplň tohto prístroja tvorí špeciálny hasivo AVD na vodnej báze, obsahujúci minerál vermikulit. Hasiace látka nie je toxická, vďaka tomu, že prístroj uvoľňuje iba páru je šetrný k životnému prostrediu. Tento hasiaci prístroj je vhodný iba na hasenie triedy požiaru A.
Ide o plynové hasiace prístroje s čistým hasivom. Tieto prístroje možno využiť ako náhradu zakázaných halónov, ktoré už z ekologických dôvodov nesmú byť používané. Hasivo je elektricky nevodivé, netoxické a nespôsobuje koróziu. Vhodné využitie nájdeme pri hasení požiarov elektrických rozvodní, serverov, elektroniky alebo archívov. Vzhľadom k tomu, že hasivo sa po hasení samovoľne odparí, nedochádza teda k znehodnoteniu hašených predmetov, ako je tomu u bežných hasiacich prostriedkov.
Samozrejmosťou je u nás kontrola hasiaceho prístroja aj možnosť si ho u nás v certifikovanej dielni nechať znovu naplniť či inak opraviť. V prípade, že si nie ste s výberom hasiaceho prístroja istí, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi Vám poradíme.